Bir Sayfa Seçin

2011 haziran ayında Google I/O konferansında duyurulan Android@Home ve Android Accessory Development Kit en çok ilgi uyandıran konulardan biri olmuştu. Bu teknoloji Android-tabanlı cihazların, çevre cihazlarla ortak ve açık olan bir protokol üzerinden haberleşmelerine imkan sağlıyor.

Daha önceleri sadece USB aksesuar cihazı olarak diğer donanımlara bağlanabilen Android-tabanlı cihazlar, artık Android ADK (Open Accessory Development Kit) altyapısıyla kendilerine bağlanan çevre cihazları yönetebilmektedirler. Android 3.1+ platformuyla birlikte, Android-tabanlı bir cihaz, Android ADK kullanarak USB üzerinden çevre aygıtlarla iletişime geçebilmektedir.Android ADK, geriye dönük uyumu sağlamak için, Android 2.3.4’e de destekleyici kütüphane olarak eklenmiştir.

Lpcxpresso Base Board

Lpcxpresso Base Board

Daha önceki sürümlerde, Android-tabanlı cihaza, çevre cihazlar USB host modu ile bağlanamadığı için,  Android uygulamaları USB’den bağlanan çevre cihazlarla iletişime geçemiyorlardı.  Android ADK ile bu kısıtlama ortadan kalkmış oldu.

Android ADK altyapısı ile, USB arayüzünden bağlanan çevre cihazlar için açık protokol ve API’ler tanımlanmıştır. Açık protokol sayesinde birçok farklı donanım, ortak iletişim arayüzü ve API’ler üzerinden, Android-tabanlı cihaz ile etkileşime girebilir. Böylece farklı donanım konfigürasyonuna sahip cihazların, açık protkol kullanılarak, bir ekosistem içerisinde aynı dili konuşmaları sağlanabilmektedir.

Lpcxpresso Base Board Sensors

Lpcxpresso Base Board Sensors

Ar-Ge çalışmalarımızda ,Android ADK kullanarak tanımladığımız protokol sayesinde, farklı donanım konfigürasyonlarına sahip çevre cihazları, Android-tabanlı akıllı telefon/tablet ile yönetebilmekteyiz. Amacımız bu protokol üzerindeki çalışmalarımızı daha da ilerleterek, ev içerisindeki buzdolabı, çamaşır makinesi, kombi gibi elektrikli cihazları, ortak bir arayüz üzerinden Android ile iletişime geçirmek.